Select Page

Minnesota House of Representatives

Rep Daniel Fabian (Republican-MN)
01A
House
Assistant Minority Leader
Roseau
John Burkel (Republican-MN)
01A
House
Rep Debra Kiel (Republican-MN)
01B
House
Crookston
Rep Matthew Grossell (Republican-MN)
02A
House
Clearbrook
Matt Grossell (Republican-MN)
02A
House
Rep Steve Green (Republican-MN)
02B
House
Fosston
Rep Rob Ecklund (DFL-MN)
03A
House
International Falls
Rep Mary Murphy (DFL-MN)
03B
House
Hermantown
Rep Benjamin Lien (DFL-MN)
04A
House
Moorhead
Heather Keeler (DFL-MN)
04A
House
Rep Paul Marquart (DFL-MN)
04B
House
Dilworth
Rep John Persell (DFL-MN)
05A
House
Bemidji
Matt Bliss (Republican-MN)
05A
House
Rep Sandy Layman (Republican-MN)
05B
House
Cohasset
Spencer Igo (Republican-MN)
05B
House
Rep Julie Sandstede (DFL-MN)
06A
House
Assistant Majority Leader
Hibbing
Rep Dave Lislegard (DFL-MN)
06B
House
Aurora
Rep Jennifer Schultz (DFL-MN)
07A
House
Duluth
Rep Liz Olson (DFL-MN)
07B
House
Majority Whip
Duluth
Rep Larry Nornes (Republican-MN)
08A
House
Fergus Falls
Jordan Rasmusson (Republican-MN)
08A
House
Rep Mary Franson (Republican-MN)
08B
House
Alexandria
Rep John Poston (Republican-MN)
09A
House
Lake Shore
Rep Ronald Kresha (Republican-MN)
09B
House
Little Falls
Ron Kresha (Republican-MN)
09B
House
Rep Joshua Heintzeman (Republican-MN)
10A
House
Assistant Minority Leader
Baxter
Josh Heintzeman (Republican-MN)
10A
House
Rep Dale Lueck (Republican-MN)
10B
House
Aitkin
Rep Mike Sundin (DFL-MN)
11A
House
Esko
Rep Nathan Nelson (Republican-MN)
11B
House
Rep Jeff Backer (Republican-MN)
12A
House
Browns Valley
Sen. Paul Anderson (Republican-MN)
12B
House
Plymouth
Rep Paul Anderson (Republican-MN)
12B
House
Starbuck
Rep Lisa Demuth (Republican-MN)
13A
House
Cold Spring
Rep Tim O'Driscoll (Republican-MN)
13B
House
Sartell
Rep Tama Theis (Republican-MN)
14A
House
St Cloud
Rep. Dan Wolgamott (DFL-MN)
14B
House
St Cloud
Rep Sondra Erickson (Republican-MN)
15A
House
Princeton
Rep Shane Mekeland (Republican-MN)
15B
House
Clear Lake
Rep Christopher Swedzinski (Republican-MN)
16A
House
Marshall
Chris Swedzinski (Republican-MN)
16A
House
Rep Paul Torkelson (Republican-MN)
16B
House
Hanska
Rep Tim Miller (Republican-MN)
17A
House
Prinsburg
Rep Dave Baker (Republican-MN)
17B
House
Willmar
Rep Dean Urdahl (Republican-MN)
18A
House
Grove City
Rep Glenn Gruenhagen (Republican-MN)
18B
House
Glencoe
Rep Jeff Brand (DFL-MN)
19A
House
St Peter
Susan Akland (Republican-MN)
19A
House
Rep Jack Considine (DFL-MN)
19B
House
Mankato
Luke Frederick (DFL-MN)
19B
House
Rep Bob Vogel (Republican-MN)
20A
House
Elko New Market
Brian Pfarr (Republican-MN)
20A
House
Rep Todd Lippert (DFL-MN)
20B
House
Northfield
Rep Barb Haley (Republican-MN)
21A
House
Red Wing
Steve Drazkowski (Republican-MN)
21B
House
Rep Steven Drazkowski (New Republican-MN)
21B
House
Mazeppa
Rep Joe Schomacker (Republican-MN)
22A
House
Luverne
Rep Rod Hamilton (Republican-MN)
22B
House
Mountain Lake
Rep Robert Gunther (Republican-MN)
23A
House
Fairmont
Bjorn Olson (Republican-MN)
23A
House
Rep Jeremy Munson (Republican-MN)
23B
House
Lake Crystal
Rep John Petersburg (Republican-MN)
24A
House
Waseca
Rep Brian Daniels (Republican-MN)
24B
House
Faribault
Rep Duane Quam (Republican-MN)
25A
House
Byron
Rep Duane Sauke (DFL-MN)
25B
House
Rochester
Liz Boldon (DFL-MN)
25B
House
Rep Tina Liebling (DFL-MN)
26A
House
Rochester
Rep Nels Pierson (Republican-MN)
26B
House
Stewartville
Rep Peggy Bennett (Republican-MN)
27A
House
Assistant Minority Leader
Albert Lea
Rep Jeanne Poppe (DFL-MN)
27B
House
Austin
Patricia Mueller (Republican-MN)
27B
House
Rep Gene Pelowski (DFL-MN)
28A
House
Winona
Gene Pelowski, Jr. (DFL-MN)
28A
House
Rep Gregory Davids (Republican-MN)
28B
House
Preston
Greg Davids (Republican-MN)
28B
House
Rep Joseph McDonald (Republican-MN)
29A
House
Delano
Joe McDonald (Republican-MN)
29A
House
Rep Marion O'Neill (Republican-MN)
29B
House
Buffalo
Rep Paul Novotny (Republican-MN)
30A
House
Rep Eric Lucero (Republican-MN)
30B
House
Dayton
Rep Kurt Daudt (Republican-MN)
31A
House
Minority Leader
Zimmerman
Rep Cal Bahr (Republican-MN)
31B
House
East Bethel
Rep Brian Johnson (Republican-MN)
32A
House
Cambridge
Rep Anne Neu (Republican-MN)
32B
House
Assistant Minority Leader
North Branch
Anne Neu Brindley (Republican-MN)
32B
House
Rep Jerome Hertaus (Republican-MN)
33A
House
Greenfield
Jerry Hertaus (Republican-MN)
33A
House
Rep Kelly Morrison (DFL-MN)
33B
House
Deephaven
Rep Kristin Robbins (Republican-MN)
34A
House
Maple Grove
Rep Kristin Bahner (DFL-MN)
34B
House
Maple Grove
Rep John Heinrich (Republican-MN)
35A
House
Anoka
Rep Peggy Scott (Republican-MN)
35B
House
Assistant Minority Leader
Andover
Zack Stephenson (DFL-MN)
36A
House
Rep Zach Stephenson (DFL-MN)
36A
House
Coon Rapids
Rep Melissa Hortman (DFL-MN)
36B
House
Speaker of the House
Brooklyn Park
Rep Erin Koegel (DFL-MN)
37A
House
Spring Lake Park
Rep. Nolan West (Republican-MN)
37B
House
Blaine
Rep Linda Runbeck (Republican-MN)
38A
House
Circle Pines
Donald Raleigh (Republican-MN)
38A
House
Rep. Ami Wazlawik (DFL-MN)
38B
House
White Bear Township
Rep Bob Dettmer (Republican-MN)
39A
House
Forest Lake
Rep Michelle Christensen (DFL-MN)
39B
House
Stillwater
Rep Michael Nelson (DFL-MN)
40A
House
Brooklyn Park
Rep Samantha Vang (DFL-MN)
40B
House
Brooklyn Center
Rep Connie Bernardy (DFL-MN)
41A
House
New Brighton
Sandra Feist (DFL-MN)
41B
House
Rep Kelly Moller (DFL-MN)
42A
House
Shoreview
Rep Jamie Becker-Finn (DFL-MN)
42B
House
Assistant Majority Leader
Roseville
Rep Peter Fischer (DFL-MN)
43A
House
Maplewood
Rep Leon Lillie (DFL-MN)
43B
House
North St Paul
Rep Ginny Klevorn (DFL-MN)
44A
House
Plymouth
Rep Patty Acomb (DFL-MN)
44B
House
Minnetonka
Rep Lyndon Carlson (DFL-MN)
45A
House
Crystal
Cedrick Frazier (DFL-MN)
45A
House
Rep Mike Freiberg (DFL-MN)
45B
House
Golden Valley
Rep. Ryan Winkler (DFL-MN)
46A
House
Majority Leader
Golden Valley
Rep Cheryl Youakim (DFL-MN)
46B
House
Hopkins
Rep Jim Nash (Republican-MN)
47A
House
Assistant Minority Leader
Waconia
Rep Greg Boe (Republican-MN)
47B
House
Chaska
Rep Laurie Pryor (DFL-MN)
48A
House
Minnetonka
Rep Carlie Kotyza-Witthuhn (DFL-MN)
48B
House
Eden Prairie
Rep Heather Edelson (DFL-MN)
49A
House
Edina
Rep Steve Elkins (DFL-MN)
49B
House
Bloomington
Rep Michael Howard (DFL-MN)
50A
House
Richfield
Rep Andrew Carlson (DFL-MN)
50B
House
Bloomington
Rep Sandra Masin (DFL-MN)
51A
House
Eagan
Rep Laurie Halverson (DFL-MN)
51B
House
Eagan
Liz Reyer (DFL-MN)
51B
House
Rep Richard Hansen (DFL-MN)
52A
House
South St Paul
Rick Hansen (DFL-MN)
52A
House
Rep Ruth Richardson (DFL-MN)
52B
House
Mendota Heights
Rep. Tou Xiong (DFL-MN)
53A
House
Maplewood
Rep Steve Sandell (DFL-MN)
53B
House
Woodbury
Rep Anne Claflin (DFL-MN)
54A
House
S South St Paul
Keith Franke (Republican-MN)
54A
House
Rep Tony Jurgens (Republican-MN)
54B
House
Cottage Grove
Rep Brad Tabke (DFL-MN)
55A
House
Shakopee
Erik Mortensen (Republican-MN)
55A
House
Rep Tony Albright (Republican-MN)
55B
House
Prior Lake
Rep Hunter Cantrell (DFL-MN)
56A
House
Savage
Jessica Hanson (DFL-MN)
56A
House
Rep Alice Mann (DFL-MN)
56B
House
Lakeville
Kaela Berg (DFL-MN)
56B
House
Rep Robert Bierman (DFL-MN)
57A
House
Apple Valley
Rep John Huot (DFL-MN)
57B
House
Rosemount
Rep Jon Koznick (Republican-MN)
58A
House
Assistant Minority Leader
Lakeville
Rep Patrick Garofalo (Republican-MN)
58B
House
Farmington
Pat Garofalo (Republican-MN)
58B
House
Rep Fue Lee (DFL-MN)
59A
House
Assistant Majority Leader
Minneapolis
Esther Agbaje (DFL-MN)
59B
House